MONOBLOK CZY SPLIT

Monoblok czy Split

SPLIT czy MONOBLOK

Która pompa "lepsza" ?

Pompy ciepła powietrze/woda ze względu na swoją budowę zostały podzielone na dwa rodzaje: Monoblok i SPLIT. Najbardziej oczywistą różnicą jest to, że w przypadku pomp typu Monoblok wszystkie najważniejsze podzespoły układu odzysku ciepła zostały zebrane w jednej jednostce, zaś pompach typu SPLIT zostały te komponenty rozdzielone na dwie jednostki.

MONOBLOK – cechy szczególne

Tak jak powyżej wspomniałem, pompa ciepła powietrze/woda typu MONOBLOK jest urządzeniem jednosegmentowym. A więc w jednej obudowie zawiera najważniejsze komponenty systemu tj. sprężarkę, parownik, skraplacz, zawór rozprężny. Monobloki ponadto można podzielić na te które zamontujemy wewnątrz budynku oraz te które są przeznaczone do montażu tylko i wyłącznie na zewnątrz.

Urządzenia wewnętrzne chronią urządzenie przed wpływem czynników środowiska zewnętrznego ale potrzebują dużo więcej miejsca na montaż oraz często w ingerencję w konstrukcję budynku. Żeby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza przez urządzenie potrzebujemy odpowiednio dużych otworów np. w ścianach pomieszczenia, w celu doprowadzenia/odprowadzenia właściwej ilości powietrza. Dodatkowo urządzenia montowane wewnątrz mogą powodować większy hałas aniżeli te montowane na zewnątrz.

Monobloki zewnętrzne (bardziej popularne) charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami pracy.